• błąd

  To doświadczenie jest obarczone oczywistym błędem. To brak izolacji gruntu od powietrza. Spora część ciepła z kabla gruntowego zostanie odprowadzona do powietrza co zmieni wyniki. Poza tym pomiar powinien nastąpić po ustabilizowaniu sie temperatury w piachu. Kolejny raz wykazuje sie  niewiedzą. Kuriozalna jest ta wiedza  na poziomie gimnazjalisty połączona z kompletnym brakiem samokrytycyzmu. Dziwoląg straszny.Ja badania na domach robiłem w latach 90-96. Chciałem tylko przygotować zestaw - gdyby ktoś nie był przekonany, że informatyk piszący programy poszedł za daleko w uproszczeniach.Jeżeli chcesz by doświadczenie dało wyniki nawiązujące do rzeczywistej sytuacji to musisz uwzględnić fak że pod domkiem ciepło ucieka przez strefy brzegowe i ta ucieczka jest decydująca o skali strat. NIe mozna bez uwzględniania tego faktu wyciągac wniosków o ucieczce ciepła do gruntu. Tego własnie uparcie nie zauważasz. Grunt ma opór cieplny. Mały wprawdzie ale ma. 5 m w głąb gruntu to głębokośc do której (w Szczecinie) sięga zasięg zmian temperatury. 5 metrów ziemi to równowaznik oporu cieplnego 10 cm styropianu (w wielkim przybliżeniu). W twoim doświadczeniu, by oddać rzeczywiste warunki trzeba skrzynkę z piaskiem opatulić 10 cm warstwą styropianu, symulującą 5 metrowa warstwę gruntu. Poczekaj aż w piachu temperatura przestanie rosnąć i zmierz pobór energii. Bedzie to mniej więcej tak jak w rzeczywistości.

  Znalezione obrazy dla zapytania tanie ogrzewanie

  Nikt nie twierdzi że przepływ ciepła nie zależy od odbiornika. Mieszają ci się pojęcia. Lambda izolacji pozostaje zawsze stała w niezmiennych warunkach. Styropian ma taką a nie inną lambdę niezaleznie od tego czy leży na betonie czy na bloku miedzi. Strumień ciepła jednak, będzie dla takich warunków różny. chce udowodnić, że piasek pociągnie znacząco więcej energii niż powietrze - znacząco tj 2x, 3x 6x -  proszę to doprecyzować. Ja z kolei uważam, że jeśli badanie zostanie przeprowadzone zgodnie z tą metodyką, to wynik w obu przypadkach będzie porównywalny. Oczywiście że się rozproszy. Najpierw będzie się rozpraszać w piasku, ale w miarę jak piasek będzie się nagrzewał ciepło będzie wentylacja gabinetu stomatologicznego wenty przekazywane do zewnętrznych powierzchni skrzynki i dalej do powietrza. Później piasek/skrzynka odda ciepło do powietrza - musi to zrobić żeby nie nagrzewała się w nieskończoność . Jednak proszę zauważyć, że piasek posiada również pewien współczynnik przewodzenia ciepła. W związku z tym, im większa będzie ilość tego piasku, tym bardziej będzie stawiał opór ciepłu, które będzie migrować do powietrza. Będzie on stanowił dodatkowy izolator i dlatego ilość energii pobranej przez zestaw w powietrzu będzie nawet większy niż przez ten sam zestaw umieszczony w piasku.

  Co innego jak piasek będzie mokry - wówczas dopóki nie wyparuje woda pobór ciepła może być większy w piasku, a póżniej się zmniejszy. 

  To oczywiście w teorii, bo w praktyce jak kable będą umieszczone w styropianie (tylko nie napisał Pan jakiej grubości), to różnice będą w granicach błędu pomiaru.

   


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :